ABS, Araçların ani fren yapmaları durumunda tekerlerin kilitlenip kaymasını önleyerek direksiyon hakimiyetini sağlamanıza yarayan fren sistemidir. ABS olan araçlarda ani fren anında tekerler kilitlenip ara ara kayarak aracın kaza yapmasını önler. ABS sistemi her zaman devre de olmaz. Ani fren durumunda devreye giren ABS arıza yaptığında ekranda arıza ışığı ile size bilgi verir. Bir çok otomobil gibi Ford Fiesta araçlarda da ABS arıza ışığı yanar. Arıza ışığının yanmasının bir çok sebebi vardır.

1 ) ABS sensörleri arızası: ABS sisteminin devreye girmesini sağlayan ve fren sistemi üzerinde yer alan sensörler arıza yaptığında  ekranda ABS arıza ışığının yandığını görebilirsiniz. Sensörler arıza yapmasa dahi çamur vb etkenlerden dolayı devre dışı kaldığında yine ekranda ABS arız ışığı yanacaktır.

2 ) Fren hidroliği azalması: Otomobillerin fren sistemlerin sağlıklı çalışmasını sağlayan fren hidroliği zamanla azalabilir. Bu durumda ABS sistemi devreye giremez. Ani bir fren durumunda yeterli hidrolik olmadığı için devreye giremeyen ABS size uyarı verir ve ekranda ABS arıza ışığı yanar. Böyle bir durum ile karşılaşırsanız yapmanız gereken  bir servise giderek fren hidroliğini tamamlamaktır.

3 ) Zincir kullanımı: Kış aylarında yollardaki buzlanmadan etkilenmemek için zincir kullanıyorsanız ABS sensörlerine zarar verebilirsiniz. Zincir kullanımı sırasında oluşan sarsıntı nedeniyle sensörler ani fren durumunu algılayamaz. Bu durumda sistem devreye girmediği gibi ekranda ABS arıza ışığı yanacaktır.

4 ) Teker bilyaları dağılması: Aracınızın tekerinin bilyaları dağılmış ise sürekli normal ekseninin dışında seyredecek ve sensörler sürekli bir sarsılmaya maruz kalacaktır. Ani bir fren yaptığınızda ani freni algılayamayan sensörler çalışmazlar. Araç ekranında çalışmayan ABS sisteminin uyarı ışığını yanacaktır.

5 ) ABS  kablo tesisatı: Abs sistemine ait olan sensörler ile ABS beyni arasında sinyal iletimi sağlayan kablolarda temassızlık veya kopma oluşabilir. Bu durumda ABS sistemi çalışmaz ve araç ekranında arıza ışığını yanacaktır.

Bu sebeplerden dolay ABS sistemi arıza ışığı yanar ve size uyarı verir. Yapılması gereken en yakın yetkili servise giderek arızanın tespit ettirilmesi ve tamiratının yapılmasıdır. Aksi durumda yolculuk sırasında hayati tehlikeniz var demektir.

Bakınız… Oksijen Sensörü Arızaları

CEVAP VER

Please enter your comment!
İsim giriniz