Otomatik Vites

Bana kalırsa (tecrubelere bakarak) ne kadar çok vites sayısı var ise o kadar sorunsuz ve keyifli diyebilirim.

Artık 2017 yılında otomatik viteslere baktığımızda  vites sayısının artmış olduğu görüyoruz. Neden arttı dersiniz ?

  • Daha az yakıt
  • Gürültü seviyesini aşağı çekme
  • Şanzımana binen yükü azaltma

En çok bilinen şanzıman DSG ve Powershift dır. Dsg ler Das auto grup araçlarda ( Skoda, Audi, Wolkswagen…) Powershift ise FORD marka araçlarda vardır.

Başka konulara girmeden otomatik viteste vites sayısı az olursa ne olur bir bakalım..

Daha çok yakıt yakar :

Vites sayısı az olan araçlar vites aralıkları çok uzun olduğu için yüksek devirlerde vites değiştirecektir. Bu da aracınızın daha çok bağırmasına ve yakıt yakmasına sebep olmaktadır.

Gürültü çok olur : 

Yüksek devir demek gürültü demektir. Belki şehir içi çok hissetmeyebilirsiniz ama uzun yolda keyifsizdir. 120 km hızla giderken devir saatini 3000 km de görmek istemezsiniz.

Şanzımana binen yük artar :

Hızlı gitmek için kendini parçalan otomatik vites araç. 4. Vites 120 km hız ile giderken ortalam 3 bin devirde olur. Sürekli yüksek tork şanzıman aracılığı ile aktarma organlarına gittiği için şanzıman sürekli bu torka ( güç ) maruz kalacaktır.

Sonuç : Artık her üretici yeni nesil otomatik vites araçları üretimine başladı. Bu alanda ihtiyaçlar doğrultusunda arz dengesine göre üretimler devam ediyor. Baktığımızda vites sayılarının arttığını görüyoruz. Milyarlarca yatırım yapan bu firmalar yanlış yapıyor olamazlar.

FORD YEDEK PARÇA

CEVAP VER

Please enter your comment!
İsim giriniz