Aırbag; çarpışma veya kaza anında sürücü ve yolcuların can güvenliğini sağlayan hava yastığıdır. Çarpma şiddetine bağlı olarak  açılan airbag kazalarda meydana gelen ölüm riskini  en aza indirmektedir. Bu nedenle araçlarda bulunan airbag hayat kurtaran bir güvenlik tedbiridir.

Aırbag, kaza sonrası açıldığında veya farklı bir elektronik tesisat arızası olduğunda araç ekranında aırbag ışığı yanar ve aırbag ile ilgili arıza bilgisi verir. Ford Focus otomobillerde airbag arıza www.gokkasten-gratis.biz/ ışığı yanmasının farklı sebepleri vardır. Bu sepepleri şu şekilde sıralayabiliriz:

1 ) Airbag daha önce açılmış olabilir:  Aldığınız araç ikinci el bir araç ise daha önce kaza yapmış olabilir ve kaza sırasında airbagleri açmış olabilir. Airbag tamiri yapılıp sistem resetlenmemiş ise aracınızda  airbag ışığı yanacaktır. Bu durumda yapmanız gereken yetkili servise giderek  airbag tamiratı yapmak veya yeni bir airbag taktırmaktır.

2 ) Koltuk altı bağlantı kabloları: Airbag tesisatının bağlantı noktası sürücü veya yolcu koltuğunun altında yer alır. Aracın sert kullanılması veya sürekli çukurlu tümsekli yollarda kullanılmasına bağlı olarak  elektrik bağlantı soketlerinde gevşeme veya soketlerin birbirinden çıkması durumunda arıza bilgisi araç beynine gider ve bağlantı sinyali olmayan airbag ışığı yanar. Bu durum hemen servise gidilerek tamir ettirilmesi gereken bir durumdur. Hayati tehlikeniz araç hareket ettiği andan itibaren başlayacaktır.

3 ) Sigorta kutusu: araç içindeki tüm elektronik tesisatın sigortaları vardır. Sigorta kutusu  torpido gözünün arkasında veya araç göğüs kısmında yer alır. Bu sigortalar  sarsıntılardan, hafif çarpışma ve basit kazalardan dolayı yanabilir. Bu durumda airbag sigortasından kaynaklı veya sigorta kutusu arızasından dolayı arıza ışığı yanabilir. Arıza ışığı yandığında yetkili bir servise gidebilir veya  bir oto elektrikçisine giderek sigorta kutusu, sigorta kutusu içindeki  tüm sigortalar kontrol ettirilerek arıza ışığı söndürülebilir.

4 ) Sinyal Ünitesi hatası: Aracınızın beyni olarak bilinen sinyal kartınız arızalandığında sırası ile airbag ışığı yanar, korna çalışmaz, araç içindeki ses düğmeleri işlevsiz hale gelir.  Bu durum sinyal kartınızın arızalı olmasından kaynaklanır. Bu durumda sinyal kartınızın değiştirilmesi gereklidir.

Airbag ışığına sebep olan etkenler bu şekildedir. Airbag ışığınız yandığında can güvenliğiniz için en yakın yetkili servise gitmeniz çok önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
İsim giriniz