Dizel Araçlar için 15 bin Benzinli araçlar için 10 bin km :

Bakım periyodu ortalama 15 bin km dir. Dizel araçların bakımını aksatmak çok ciddi masraflara sebeb olabilir. 2 bin km de mutlaka yağ çubuğunu çekip yağ seviyesini kontrol edin.  Peki Bakımda neler değişir ? Hangi parçaların değişmesi zorunludur ?

  • En önemlisi kuşkusuz Yağ değişimiMarka yağlar kullanmanızda fayda vardır. En bilinen yağların başında Castrol Magnatec, Mobil,  Shell gelir. 1 Litre yağ ortalama 25 tl fiyatı vardır. Sanayi esnafı ağzıyla “hepsi bunların aynı” cümlesine pek takılmayın. Bu yağların hepsi birbirinden ayrı kalitededir. Değişim için ideal km 15 bin km dir.
  • Mazot Filtresi : Adı üzerinde filtredir. Aldığımız yakıtta istemeden zararlı maddeler karışmış olabilir. Motora, pistonlara, enjektörlere yakıt gitmeden bu filtreden geçer.  20 – 25 Km arasında değiştirebilirsiniz. Yakıtı sabit yerden alanlar belki biraz daha süreyi uzatabilir.
  • Hava Filtresi : Motorun aldığı yakıtı yakması için iyi, temiz bir havaya ihtiyacı vardır. Tıkanan hava filtresi motorun çekişini düşürür. Çekiş düştüğü için daha çok gaza basıp aıp kapatmak isterken daha fazla yakıt yakmış olacaksınız. Hava filtresi için ideal değişim zamanı 5 bin km diyorum. Bazıları bu süre için az diyebilir ama kısa sürede değişim triger in zarar görmemesine kadar faydası vardır.
  • Radyatör Suyu ( Antifiriz ) : Motorun soğutma suyudur. Yüksek sıcaklıklara çıkan motoru radyatör dediğimiz petekler soğutur. Bu peteklere su vardır. Kış aylarında antifirizli su kullanmanızda fayda vardır. Zira düşük sıcaklıklarda yani – 15 gibi derecelerde su donma yapar ve radyatörünüz çatlar.  Sık olmasda kontrol edip takviye yapmakta fayda vardır.
  • Yağ Filtresi Değişimi : Viskozitesi düşen yağın filtre edilmesi çok önemlidir. Eskiyen yağ yani yağ değeri düşen yağ diyelim. Kullanım esnasında tortu bırakır.  Yağ devir olurken filtreden geçer ve filtrede tortular birikir. Yağ değişimi le mutlaka yağ filtresini değiştirin.
  • Polen Filtresi : Polen filtresi,  dışarıdaki havanın kabin içine geçerken filtre edilmesi işine yarar.  Polen filtresi dolmuş, kirlenmiş araçlar aracın içinde koku bırakır. 20 bin km de değiştirebilirsiniz. Şayet arazi ortamında bulunuyorsanız daha kısa sürede 10 bin km gibi değiştirin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
İsim giriniz