KARBÜRATÖR NEDİR ?
İçten yanmalı motorlar için yakıtı ve havayı uygun oranda harmanlayan mekanik bir parçadır.

Çeşitleri

Havanın Akış yönüne göre..

1Dikey akış yönlü;  Standart otomobillerde kullanılır. Hava kanalı dikey pozisyondadır. Yakıt haznesi kanalın yan tarafında bulunur. Çoğunlukla üst bölümünde hava filtresi, altında da emme manifoldu bulunur. Hava akış yönü aşağıdan yukarıya doğru olan bazı modelleri de uçak motorlarında kullanılmıştır.

2Yataş akış yönlü;

Daha çok motosikletlerde kullanılır. Jeneratör, çim biçme makinası, motorlu testere ve ilaçlama motorları gibi makinalarda da bu tip karbüratörler tercih edilir. Boğaz yatay pozisyonda ve benzin haznesi boğazın alt bölümündedir. Gaz kelebeği yerine aynı işi gören gaz pistonu bulunabilir. Emme manifoldu olmaksızın doğrudan silindir kapağına bağlanabildikleri için, her silindire bir adet olacak şekilde bazı spor otomobillerde de kullanılmıştır.

2. Boğaz sayısına göre..

1
Tek kanallı Karbüratör;

Otomobillerde, belli bir hızın üstüne çıkmak istendiğinde, yokuş yukarı gitmek gerektiğinde veya buna benzer ekstra kuvvet gerektiren durumlarda, motora giren hava – yakıt miktarıyla birlikte karışımdaki benzin oranının da artırılması gerekir. Bunun için tek boğazlı karbüratörlerde, gaz kelebeğinin %75 oranında açılmasıyla birlikte, kanala ikinci bir kanaldan daha benzin akmaya başlar. Çok kanallı karbüratörlerde ise burada devreye giren ikinci bir kanal bulunur.

2
Çok kanallı karbüratörler;

Kanal sayısı 2, 4, 6 veya daha fazla olabilir. Motosikletlerde ve çok silindirli motorlarda, genellikle her silindir başına bir kanal düşecek şekilde imal edilmiş olan karbüratörler kullanılır. Bunlarda tüm gaz kelebekleri aynı anda çalışır. Ancak standart otomobillerde kullanılan karbüratörlerde ise boğazların yarısı, sadece yüksek miktarda güç gerektiğinde, yani gaz pedalının son çeyreklik bölümünde devreye girer.

Video

CEVAP VER

Please enter your comment!
İsim giriniz