Oksijen Sensörü

Oksijen Sensörü Nedir

Oksijen Sensörü araçlar için motorun yanma odasında gerçekleşen hava değerlerini ölçer ve ecu( motor elektronik kontrol ünitesi) ya rapor verir. Ecu bu bilgiyi yorumlar ve motorun davranışını değiştirir.

Oksijen sensörü Ecu ya nasıl bir bilgi yollar ?

Oksijen sensörü Ecu (motor beyni) ya oksijen oranı ile bilgi verir. İsim olarak ne kadar oksijen sensörü adını alsada bir çok değeri ölçer. ( hidrokarbon, karbondioksit..) Bu oran motorun yanma odasındaki en ideal karışım olması için gerekli bilgidir. Örnek verecek olursak ölçülen değerde yakıt fazla oksijen değeri fazla ise motorun yanma odasında oksijenin yakıtı yakamadığının göstergesidir.

Oksijen Sensörü aracın neresinde bulunur ?

Eski model araçlarda motorun üstünde, yeni nesil araçlarda egzos çıkışlarında bulunur.

Motor üstünde oksijen sensörü
Egzos çıkışlarında oksijen sensörü

Oksijen Sensörü Arıza Belirtileri Nelerdir ?

  • Rölanti dengesizliği
  • Çekişinde zayıflama zorluk
  • Yakıt artar ( En önemli sorunlardan biridir)
  • Egzos emisyon değeri standartlarına uymaz ( muayneden geçmez)

Oksijen Sensörü iç yapısı ve çalışma prensibi

Soldaki şekilde iç yapısnın ne kadar basit olduğunu görebilirsiniz. Bu yapıya baktığımızda sensörü çalıştırmak için elektrik kablolarından gelen elektrik rezistansı ısıtıyor. Bu sensörün çalışma sıcaklığına ulaşması için gerekli bir faktör. Başlık ya motorun içinde yada egzosun içinde olacak şekilde denk gelir. Bu başlık motorun yanma odasındaki sıcaklık-gaz değerlerini okur. Aynı zamanda referans hava birimi, motorun yanma ünitesindeki hava karşımı ile aynı olmalıdır. Sensör başlığı okuduğu değer ile referans hava birimini ölçer farkı ecu birimine bildirir. Ecu davranışını bu kriterlere göre belirler.

3 YORUMLAR

  1. Bendede aynı sorun vardı. Oksijen sensöründen şüphelendim. Aracı cihaza bağladılar. O2 sensoru çalışmıyormuş. Temizlik yaptılar düzeldi çok şükür

CEVAP VER

Please enter your comment!
İsim giriniz